Pieśń Cherubinów nr 7 Dymitra Bortniańskiego a jej oddziaływanie na kompozycje epoki
Piotr Orzeł
Abstrakt
Tematem artykułu jest wpływ inspiracji na rosyjskich, ortodoksyjnych kompozytorów żyjących w dziewiętnastym wieku. Autor prezentuje nam trzy interpretacje liturgicznej Pieśni Cherubinów D. Bortniańskiego, P. Turczaninowa oraz M. Rimskiego – Korsakowa w celu ukazania relacji między nimi. Nie zapomina również o mniej znanych twórcach, którzy jako artyści Kościoła Ortodoksyjnego musieli tworzyć te same Pieśni, wchodząc w kontakt z wielkimi Zamysłami Pana.
Przytoczone przykłady stanowią namacalny dowód na to, że inspiracje istnieją. Oczywiście naturalnym ich źródłem jest trójdzielna konstrukcja tekstu, w którym możemy rozróżnić zmiany zarówno w muzycznym charakterze jak i harmonii. Wszystkie te zmiany zostały „wyszeptane” przez Mistrza D. Bortniańskiego. Dzięki niemu dzieła utrzymane są w jednym stylu oraz napisane zgodnie z kanonami liturgicznymi.
Słowa kluczowe:
Pieśń Cherubinów, Dymitr Bortniański, Piotr Turczaninow, Mikołaj Rimski-Korsakow, Harmonia, kadencja
Orzeł, P. (2015). Pieśń Cherubinów nr 7 Dymitra Bortniańskiego a jej oddziaływanie na kompozycje epoki. Rocznik Teologiczny, 57(1), 27–40. Pobrano z https://ojs.chat.edu.pl/index.php/rt/article/view/53